Włosy prostowane wymagają szczególnej, odpowiedniej pielęgnacji, którą należy zacząć już na etapie wyboru prostownicy. A być może lepsze będzie prostowanie keratynowe albo chemiczne w salonie fryzjerskim. Warto zapoznać się z opinią specjalisty –  Pawła Matrackiego, Mistrza Świata Fryzjerstwa Artystycznego OMC Frankfurt 2014 i ambasadora marki Biovax.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że prostownica nie jest sprzętem do codziennego użytku, a przed jej zastosowaniem każdorazowo należy zastosować produkt chroniący włosy przed uszkodzeniami powstałymi na skutek działania wysokiej temperatury. Najlepiej sprawdzą się produkty w formie płynów dwufazowych o oleistej konsystencji, które otaczają włos ochronnym filmem, tworząc barierę termiczną, dodatkowo posiadają lekką formułę i nie powodują sklejania włosów.

iclipart.com

iclipart.com

Włosy przed prostowaniem mają też być czyste, na włosach nie powinno być żadnych pozostałości po środkach do stylizacji, takich jak pianka czy lakier. Włosy prostowane prostownicą należy też regularnie nawilżać i to nie tylko stosując odżywkę po każdym myciu włosów, ale minimum dwa razy w miesiącu używając regenerującej maski do włosów, np. oferowanej przez markę Biovax L’biotica. Natomiast po każdym użyciu prostownicy na długości i końce włosów należy zastosować olejek, np. arganowy, który zadba o odpowiednie nawilżenia włosów, zabezpieczy końce przed uszkodzeniami i dodatkowo wygładzi fryzurę.

Prostowanie należy także umiejętnie przeprowadzić. Włosy dzieli się na mniejsze sekcje i przeciąga każde pasmo prostownicą nie więcej niż dwa razy. A kupując prostownicę trzeba zwrócić uwagę na to, aby miała ona możliwość regulacji temperatury, ponieważ Włosy zniszczone, również na skutek intensywnych zabiegów chemicznych, a także cienkie i delikatne, wymagają zastosowania niższych temperatur podczas prostowania włosów (do 170 stopni Celsjusza). Zdrowe włosy, naturalnie kręcone, mogą być „traktowane” zakresem temperatur do 200 stopni, natomiast włosy grube, gęste, o mocnym, drobnym skręcie potrzebują temperatur od 200-230 stopni. Równie istotna jest powłoka płytek prostujących. Najlepsze są tytanowo-ceramiczne, ponieważ gwarantują trwałość i wygodę stosowania. Z kolei płytki lustrzane są niezwykle gładkie i zapewniają równomierne rozprowadzanie ciepła, a płytki diamentowe – są odporne na zarysowania i doskonale prostują włosy trudne do ułożenia, o silnym skręcie. Przydatna jest również funkcja jonizacji, która ogranicza puszenie i elektryzowanie się włosów.

materiały prasowe

materiały prasowe

Jeśli często stosujemy prostownicę, być może lepszym rozwiązaniem okażą się bardziej trwałe zabiegi w salonie fryzjerskim, bo ograniczą one przesuszenie włosów oraz uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek częstego stosowania urządzenia. Chodzi tu o chemiczne prostowanie włosów, które jest zabiegiem jednorazowym, gwarantującym idealne wygładzenie włosów – w tym wypadku istnieje konieczność powtarzania zabiegu na odroście. Zabieg ten nie jest bardziej inwazyjny niż pozostałe zabiegi chemiczne, a jedynym ograniczeniem do jego wykonania jest to, że włosy nie mogą być rozjaśnione. Efektem są idealnie wyprostowane włosy o pięknym połysku. Alternatywą dla trwałego prostowania jest prostowanie keratynowe, zwane również nawilżaniem keratynowym. Jest to zabieg mniej inwazyjny, którego efekty utrzymują się średnio do pięciu miesięcy i zależą od stopnia skręcenia włosów. Oba zabiegi sprawią, że codzienne użycie prostownicy będzie bezzasadne, a tym samym ograniczą czas stylizacji i zadbają o zdrowie i piękny wygląd włosów.